Głosowanie na Kaszëbsczé Słowò Rokù 2021 czas zacząć!
 
W dniu dzisiejszym rozpoczęło się głosowanie w konkursie na Kaszëbsczé Słowò Rokù.

W pierwszym etapie konkursu internauci zgłosili 56 propozycji, spośród których komisja konkursowa wytypowała 4 wyrażenia do etapu finałowego.

Do finału trafiły następujące określenia (kolejność alfabetyczna):

  • fòliôrz – to słowo znane we współczesnym języku polskim jako „foliarz”. Określa w sposób pejoratywy osobę wierzącą w teorie spiskowe, zjawiska paranormalne, pseudonaukowe teorie. W minionym roku szczególnie wiązało się z ruchem antyszczepionkowców, z osobami podważającymi skuteczność szczepionek, istnitnie epidemii i samego koronawirusa. Pochodzi od nakryć głowy wykonanych z folii aluminiowej, które według wyznawców teorii spiskowych mają odbijać promieniowanie elektromagnetyczne, by nie dopuścić do zawładnięcia nad ich umysłem przez wrogie cywilizacje.
  • krizys – to słowo, które oznacza dokładnie to samo, co polski „kryzys”. Najogólniej ujmując jest to długotrwała, zła sytuacja, a w kontekście minionego roku – zła sytuacja gospodarczo-ekonomiczna. W ekonomii „kryzysem” określa się załamanie procestu wzrostu gospodarczego, a w medycynie – pogarszanie się stanu zdrowotnego pacjenta. Wszystkie te definicje można odnieść do sytuacji, które dotykały Kaszubów w 2021 roku.
  • òdtrëtka – to słowo dosłownie oznacza „odtrutkę”, czyli środek likwidujący lub zmniejszający działanie trucizny. W minionym roku było używane na Kaszubach także w znaczeniu „antidotum” – środek zaradczy, czyli jako jedno z określeń dla szczepionki przeciwko koronawirusowi.
  • spisënk – to słowo będące popularnym, kaszubskim skrótem nazwy Narodowy Spis Powszechny, w którym Kaszubi mogą zadeklarować, że są Kaszubami i że mówią po kaszubsku. Spis jest organizowany w Polsce co 10 lat i miał też miejsce w minionym roku. Jego wyniki kształtują politykę Państwa wobec Kaszubów, w tym np.: pozwalają na stawianie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w gminach, w których minimum 20% mieszkańców mówi po kaszubsku. Na wstępne wyniki w kontekście deklaracji językowych i narodowo-etnicznych musimy jeszcze poczekać prawdopodobnie do jesieni.

Głosowanie odbywa na fanpage’ach Fundacji Kaszuby na Facebooku i Twitterze.

Głosowanie potrwa do 15.02.2022. Wyniki konkursu poznamy w ciągu kolejnych 2 tygodni.

Serdecznie zapraszamy do udziału w głosowaniu!