Przekazując darowiznę na rzecz Fundacji Kaszuby masz prawo skorzystać z ulgi podatkowej.

Celem Fundacji Kaszuby jest działalność w zakresie propagowania i upowszechniania języka, tradycji i kultury kaszubskiej, a także działalność na rzecz rozwoju i promocji w kraju i za granicą produktów oraz przedsiębiorstw pochodzących z Kaszub.

Przed nami dużo pracy. Tworzymy zespół, pracujemy nad rozwojem strony internetowej, opracowujemy strategię. Wydaliśmy książkę „Przigòdë Alicje w Cëdaczny Zemie”, jest to pierwsze tłumaczenie na język kaszubski powieści Lewisa Carrolla. Przygotowujemy kolejne tłumaczenia klasyków światowej literatury na język kaszubski. Prowadzimy na Facebooku, Twitterze i Instagramie „Słownik polsko-kaszubski”, gdzie staramy się przybliżać język kaszubski. Chcemy słownik rozwijać i dodać do niego m.in. lekcje w formie wideo. W planach mamy stworzenie profesjonalnego słownika online, który będzie zawierał około 30 tyś. haseł. Przygotowujemy też kilka publikacji związanych w historią Kaszub, Pomorza i Kaszubów.

Mamy wiele planów i pomysłów, będziecie o nich informowani.

Do każdej działalności potrzebne są jednak pieniądze. Bez nich niestety nie da się profesjonalnie i na 100% prowadzić działalności Fundacji. Jeżeli zechcielibyście Państwo pomóc nam działać, zachęcamy do wpłacania darowizn, które posłużą realizacji naszych celów i wspomogą rozwój Fundacji Kaszuby. Nasze finanse są jawne i rozliczenia finansowe udostępniamy w zakładce „sprawozdania”.

Jeżeli macie Państwo jakieś pomysły, sugestie lub pytania to zachęcamy do kontaktu z nami.

Darowizny na rzecz Fundacji Kaszuby można przekazać za pomocą formularza szybkich płatności dostępnego w zakładce “WSPIERAJ NAS”  za pomocą klasycznego przelewu.

Przekazując darowiznę na rzecz Fundacji Kaszuby masz prawo skorzystać z ulgi podatkowej tzw. darowizny na pożytek publiczny i odliczyć przekazaną kwotę darowizny od podatku. Pożytek publicznego to sfera zadań publicznych realizowanych w zakresie (art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) m.in. działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Darowizna na rzecz Fundacji Kaszuby spełnia warunki opisane w przepisach prawa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami limity odliczeń są następujące:

osoba fizyczne – do 6% dochodu – podatek PIT w rozliczeniu rocznym

osoby prawne – do 10% dochodu – podatek CIT, można dokonywać odliczenia od zaliczek na podatek dochodowy

Aby móc skorzystać z ulgi podatkowej darowizna na rzecz Fundacji Kaszuby musi być przekazana za pomocą przelewu bankowego na rachunek Fundacji, a tytuł przelewu powinien brzmieć „darowizna na cele statutowe Fundacji Kaszuby”. Potwierdzenie przelewu należy zachować do ewentualnej kontroli. Darowizna to nie to samo co 1%, który możecie Państwo przekazywać w ramach rocznego rozliczenia PIT. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z ulgą podatkową, to prosimy o kontakt z nami, udzielimy informacji i wyjaśnień.

Więcej o darowiźnie na pożytek publiczny przeczytacie w poradniku na stronie pit.pl: https://www.pit.pl/darowizny/

i na stronie podatki.gov.pl: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/darowizny-na-dzialalnosc-pozytku-publicznego/

 

Dane do przelewu na konto:

Odbiorca: Fundacja Kaszuby
al. Grunwaldzka 5
80-236 Gdańsk

Numer konta: 08 1600 1462 1866 2043 1000 0001

Prosimy o wpisanie w tytule przelewu: „darowizna na cele statutowe”

 

Za każdą okazaną pomoc – WIÔLGÔ DZÃKA!